Pályázatírás
Projekttervezés
Projektmenedzsment
Szaktanácsadás
Könyvelés
Marketing tanácsadás
Építő 5 program – Pályázat az építőipari ágazat technológiai korszerűsítésére, hatékonyságának növelésére
Az ÉPÍTŐ-5 program célja az építőipari kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztéseinek, gépbeszerzéseinek, újraiparosítási célt szolgáló beruházásainak finanszírozása vissza nem térítendő támogatással, amivel javul a vállalkozások hatékonysága, és termelékenysége.
A program a kapacitáshiány csökkentésének érdekében kiemelten kezeli a képzések, továbbképzések támogatását is és a digitalizáció elterjedését az ágazatban.
A kormány célkitűzése az építőipari ágazat fenntartható, modern technológián alapuló fejlődésének támogatása annak érdekében, hogy a hazai ipar meghatározó ágazata eleget tudjon tenni a növekvő volumenű megrendelői igényeknek.
A támogatás mértéke: mikrovállalkozások esetén, legalább 8 millió forint, legfeljebb 50 millió forint; kis- és középvállalkozások esetén legalább 25 millió forint, legfeljebb 400 millió forint.
A támogatás mértéke minden kedvezményezett esetén egyedileg, a benyújtott kérelem szakmai tartalmának értékelése kerül meghatározásra a Tájékoztatóban leírtak szerint.
A hazai kis- és középvállalkozások, továbbá 1-9 fő létszámú, főtevékenységként tervezési, egyéb mérnöki tevékenységet ellátó mikrovállalkozások versenyképesség-növekedését segíti, ha megfelelő forrásokkal rendelkeznek modern technológiák alkalmazásához, olyan eszközök beszerzéséhez, amelyekkel munkafolyamataik egyszerűsíthetőek, a termelési kapacitásaik pedig növelhetőek. Gyorsabb, jobban tervezhető építőipari kivitelezés az elvárás, amely egyértelműen hozzájárulhat a hatékony munkavégzéshez. A technológiai korszerűsítés támogatása az ágazat kapacitáshiányát is részben ellensúlyozni tudja, gyakorlatilag a munkaerő-kiváltás lehetőségét teremti meg. A támogatott beruházásnak olyan fejlesztést kell eredményeznie, amelyre tényleges piaci igény mutatkozik, illetve javítja a technológiai felkészültséget, a versenyképességet és az erőforrás-hatékonyságot.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium és jogelődje, a Nemzetgazdasági Minisztérium a 2018. és 2019. években „Az építőipari ágazat technológiai korszerűsítésére, hatékonyságának növelésére irányuló” támogatási programokat hirdetett meg összesen négy alkalommal. A 2018/1.; 2018/2.; 2019/1. és 2019/2 támogatási program keretében támogatási kérelmet benyújtott vállalkozások a 2021/1. program keretében is nyújthatnak be támogatási kérelmet a támogatáshalmozás szabályainak figyelembevételével.
A támogatási kérelmek benyújtása: 2021. Február 15. - Március 05.
Támogatásban részesíthetők köre:
-
Magyarországon székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező, a Kkv. törvény szerinti kis- és középvállalkozások (ide nem értve a mikrovállalkozásokat), amennyiben
a) 41.20-43.99 TEÁOR közötti tevékenységet folytatnak, 16, 23, 24. TEÁOR, illetve a 22.21, 22.23, 25.11, 25.12, 25.21, 25.29, 25.61, 25.62, 25.72, 25.93, 25.94, 27.12, 27.31, 27.32, 27.33, 27.40, 27.90, 28.14 TEÁOR szerinti építési termék gyártási tevékenységet folytatnak,
b) alkalmazotti létszáma 10 és 249 fő között van, és legalább 10 fős létszámot a fenntartási időszak teljes időtartama alatt fenntart,
c) legalább két teljes lezárt üzleti évvel rendelkezik,
d) vállalja, hogy a beruházással létrehozott tevékenységet a beruházás befejezésének időpontjától számított legalább öt évig fenntartja,
e) a támogatás ösztönző hatásokkal bír,
f) átlátható szervezetnek minősül (megfelel a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés 1. pontjában foglaltaknak), és
g) a 2019. évben teljes munkaidőben alkalmazásában állók havi bruttó átlagkeresete a 287.851 Ft-ot eléri. -
Magyarországon székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező, a Kkv. törvény szerinti mikrovállalkozások, amennyiben
a) főtevékenységként a 71.11. 71.12 vagy 71.20. TEÁOR tevékenységi területen működnek, amennyiben a projekt (megvalósítandó fejlesztés) olyan tervezési tevékenység, amely elválaszthatatlanul kapcsolódik az építőipari tevékenység megvalósításához,
b) alkalmazotti létszáma 1-9 fő között van,
c) legalább két teljes lezárt üzleti évvel rendelkezik,
d) vállalja, hogy a beruházással létrehozott tevékenységet a beruházás befejezésének időpontjától számított legalább öt évig fenntartja,
e) a támogatás ösztönző hatásokkal bír,
f) átlátható szervezetnek minősül (megfelel a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés 1. pontjában foglaltaknak), és
g) a 2019. évben teljes munkaidőben alkalmazásában állók havi bruttó átlagkeresete a 287.851 Ft-ot eléri.
Támogatható tevékenységek köre:
3.1. A támogatás célja vissza nem térítendő támogatással az építőipari kis- és középvállalkozások, továbbá 1-9 fő létszámú, főtevékenységként tervezési, egyéb mérnöki tevékenységet ellátó mikrovállalkozások technológiai fejlesztéseinek, gépbeszerzéseinek, szoftvereknek, BIM rendszert támogató eszközeinek, újraiparosítási célt szolgáló beruházásainak finanszírozása, amely által a vállalkozások hatékonysága, termelékenysége javul.
A megvalósítandó fejlesztés ezen támogatás keretében összefoglalóan projektnek minősül. A fejlesztendő tevékenység – a cégbíróság által bejegyezett – TEÁOR szám szerinti 41.20 – 43.99 közötti, a 16, 23, 24. TEÁOR, illetve a 22.21, 22.23, 25.11, 25.12, 25.21, 25.29, 25.61, 25.62, 25.72, 25.93, 25.94, 27.12, 27.31, 27.32, 27.33, 27.40, 27.90, 28.14 TEÁOR szerinti építési termék gyártási tevékenység, valamint a 71.11 tevékenység, illetve a 71.12, 71.20 tevékenységi körök, amennyiben a projekt (megvalósítandó fejlesztés) elválaszthatatlanul kapcsolódik az építőipari tevékenység hatékonyság, termelékenység javításához.
Az előirányzat terhére az alábbi tevékenységek támogathatók:
a) a meglévőnél magasabb minőséget biztosító gépek és szerszámok beszerzése,
b) meglévő gépek minőségének fejlesztése kiegészítő eszközökkel,
c) termelési folyamat alapvető megváltoztatására irányuló induló beruházások,
d) információs technológia-fejlesztés,
e) új eszközök, gépek beszerzéséhez, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakításához kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how-beszerzések,
f) a szabadalmak és egyéb immateriális javak megszerzésének, érvényesítésének és védelmének költsége,
g) immateriális javak beszerzése,
h) a c) és e) pontokhoz kapcsolódó energiahatékonysági beruházás,
i) a c) és e) pontokhoz kapcsolódó megújuló energia használatát célzó beruházás,
j) belső, szakmai képzések támogatása.
3.3. A 3.2. pontban foglalt támogatandó tevékenység által megvalósuló projektek a vállalkozás termelési vagy tervezési hatékonyságának javítását, az innovációt, a technológiai korszerűsítést, a gyártástechnológiai kapacitáshiány oldását kell, hogy szolgálják.
3.4. A 3.2. pontban foglalt támogatandó tevékenység eredménye az alábbiak legalább egyikére kell, hogy irányuljon, a tájékoztató 2. számú mellékletében foglalt vizsgálati szempontrendszer alapján:
a) új ismeret vagy technológia hasznosítása,
b) jelentős teljesítménynövekedés,
c) a termelés költségeinek csökkentése, anélkül, hogy a teljesítmény csökkenne,
d) új vagy alapvetően átdolgozott termékek, szolgáltatások és eljárások legalább hazai piacra vitele
e) magyar építési termék népszerűsítése.
A támogatás módja, mértéke, összege:
Az előirányzat terhére egyedi támogatói döntés alapján, a támogatási kérelem útján Támogatói Okirat kiállításával nyújtható vissza nem térítendő támogatás.
A támogatás mértéke minden kedvezményezett esetén egyedileg, a benyújtott kérelem szakmai tartalmának értékelése alapján a támogatói döntésben kerül meghatározásra és a Támogatói Okiratban kerül rögzítésre.
Az előirányzat terhére
a 2.1. pontban meghatározott egy kedvezményezett részére legalább 25 millió forint, legfeljebb 400 millió forint összegű támogatás nyújtható,
a 2.2. pontban meghatározott egy kedvezményezett részére legalább 8 millió forint, legfeljebb 50 millió forint összegű támogatás nyújtható.
A támogatás mértéke minden kedvezményezett esetén egyedileg, a Támogatási döntéssel kerül meghatározásra és a Támogatói Okiratban kerül rögzítésre.
Az egyes támogatható tevékenységhez rendelt, jogszabályban előírt támogatási intenzitástól függő önerőrésznek rendelkezésre kell állnia (100%-os támogatás csak a „de minimis” támogatások esetében nyújtható).
A támogatást igénylő az elszámolható költségek nem támogatott részét saját forrásból kell, hogy biztosítsa és a teljes beruházás megvalósításához szükséges költségek forrását a támogató számára be kell mutassa. Saját forrásnak a kedvezményezett által a projekthez igénybe vett állami támogatást, valamint regionális beruházás támogatás esetén az Európai Unió intézményei, ügynökségei, közös vállalkozásai vagy más szervei által központilag kezelt, a tagállam ellenőrzése alá közvetlenül vagy közvetve nem tartozó uniós finanszírozást, államháztartás központi alrendszeréből kapott támogatást nem tartalmazó forrás minősül.
A versenyjogi szabályok adta kereteken belül a ténylegesen alkalmazásra kerülő támogatás intenzitások/mértékek meghatározására egyedileg, a támogatást igénylő és az általa benyújtott egyedi kérelem vizsgálata alapján kerül sor. Az 1. számú melléklet a támogatási jogcímenként és gazdálkodási forma alapján adható maximális támogatási intenzitásokat tartalmazza.
Elszámolható költségek:
A beruházás elszámolható költségei között azon költségek tervezhetők, amelyek a beruházás támogatható tevékenységeihez kapcsolódnak, szerepelnek a Tájékoztatóban rögzített elszámolható költségek között és megfelelnek az egyes támogatási kategóriákra vonatkozó szabályoknak.
Elszámolható költségként kizárólag a támogatási kérelem befogadására vonatkozó értesítés kiállításának napját követően felmerült költségek számolhatók el.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a támogatási programban alkalmazható támogatási kategóriák (csekély összegű támogatás, regionális beruházási támogatás, kis- és középvállalkozásnak nyújtott beruházási támogatás, kis- és középvállalkozásnak nyújtott innovációs támogatás, képzési támogatás) az Ácsr-ben és a De minimis rendeletben rögzítettek szerint külön elszámolható költségkörrel rendelkeznek.
Jelen támogatás keretében az alábbi költségek tervezhetők, illetve számolhatók el:
I. A tevékenységhez kapcsolódó költségek
a) technológiai korszerűsítést eredményező új, egyenként minimum nettó 200.000 Ft értékű eszközök bekerülési értéke;
b) telekommunikációs eszközök beszerzési költségei, amely tartalmazza a vételárat, tartalmazhatja a projekthez közvetlenül kapcsolódó információ / adattárolás költségeit;
c) alkalmazások, szoftverek, alapszoftverek beszerzése és a beszerzéshez kapcsolódó szolgáltatásokkal kapcsolatos kiadások;
d) a szabadalmak és egyéb immateriális javak megszerzésének, érvényesítésének és védelmének költségei;
e) immateriális javak különös tekintettel a fejlesztési szoftverekre költségei, valamint a testreszabás költségei;
f) a migrációs (adatok is) fejlesztések költségei;
g) az a)-e) pontokhoz kapcsolódó betanítás költsége (közvetlenül a beszerzett szoftverhez, eszközökhöz kapcsolódva);
h) beruházás-lebonyolítói, valamint BIM képzésen való részvétel költsége;
i) szakmai fordítás, szakértői közreműködés költsége;
j) belső képzésekhez kapcsolódó kiadások (beleértve a képző belső humánerőforrás költségét is).
A TEÁOR szám szerinti 71.11, 71.12, 71.20 tevékenységi körű vállalkozások kivételével az immateriális javak az elszámolható költségek legfeljebb 50%-át tehetik ki.
II. Közbeszerzési eljárások lefolytatásához kapcsolódó – kizárólag de minimis jogcímen elszámolható – költségek:
-
közbeszerzési szakértő díja közbeszerzési dokumentáció összeállítása, közbeszerzési tanácsadói tevékenység;
-
közbeszerzési eljárás díja.
III. Innovációs, technológiai audit költsége (kis- és középvállalkozásoknak nyújtott innovációs támogatás vagy de minimis jogcímen támogatható):
-
a projekt műszaki tartalmának innovációs szempontból történő auditálása, felülvizsgálata, az innovációs tartalom meghatározása;
-
innovációs, technológiai szempontú felülvizsgálatot a projekt megvalósítása során a záró szakmai beszámoló benyújtásáig szükséges elvégezni;
-
a tevékenységet innovációs minősítési rendszerrel rendelkező mentor vagy innovációs tanácsadó végezheti;
-
innovációs szakértői, tanácsadói szolgáltatás költsége.
-
IV. A támogatott beruházáshoz kapcsolódó projektmenedzsment költségei az elismerhető költségek max. 5%-ának mértékéig (kizárólag de minimis jogcímen támogatható):
-
a támogatott beruházáshoz kapcsolódó belső projektmenedzsment humánerőforrás költsége;
-
a támogatott beruházáshoz kapcsolódó megbízási, szolgáltatási típusú szerződésekhez kapcsolódó projektmenedzsment költsége.
A támogatás mértéke minden kedvezményezett esetén egyedileg, a benyújtott kérelem szakmai tartalmának értékelése alapján a támogatói döntésben kerül meghatározásra és a Támogatói Okiratban kerül rögzítésre.